19 Nawyków które Niszczą Twoje Zęby

Zęby są potrzebne człowiekowi przez całe życie i stanowią nieodłączny element w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Piękny zdrowy uśmiech w dzisiejszych czasach to jeden z elementów sukcesu i dobrego samopoczucia, lecz pomimo codziennych zabiegów pielęgnacyjnych oraz systematycznych wizyt u stomatologa zdarza się, że nie możesz pochwalić się swoim upragnionym, białym uśmiechem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy 19 przykładów złych nawyków które przyczyniają się do niszczenie naszych zębów każdego dnia.

1. Gryzienie kostek lodu

gryzienie-kostek-lodu

Popularne kostki lodu używane do chłodzenia napojów nie zawierają cukru, więc wydają się być nieszkodliwe. Nic bardziej mylnego, nawyk gryzienia kostek lodu ze względu na jego twardość może spowodować ułamanie czy pęknięcie zęba. Jeśli nie możesz powstrzymać się od gryzienia lodu warto zaopatrzyć się w gumę do żucia.

2. Ochraniacz na zęby

ochraniacz-na-zęby

Nie ważne czy uprawiasz boks czy grasz w piłkę nożną, w każdym sporcie full contact gdzie istnieje chociaż minimalne ryzyko utraty uzębienia warto zabezpieczyć się w ochraniacz na zęby. Ochraniacze na zęby można kupić już od kilku złotych, zaś wstawianie nowych zębów może kosztować nas o wiele więcej.

3. Piercing języka i ust

piercing

Piercing języka czy ust jest w dzisiejszych czasach w modzie, ale nawyk gryzienia metalowego kolczyka może spowodować trwałe uszkodzenie zęba. Poza tym, metal ocierający się o dziąsła może je poranić lub nawet prowadzić do utraty zęba. Jama ustna stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, więc piercing zwiększa ryzyko infekcji i ran. Zanim się zdecydujesz na piercing, najlepiej omów ten zabieg ze swoim dentystą.

4. Zgrzytanie zębami

zgrzytanie-zębami

Zgrzytanie zębami lub bruksizm, może nieść ze sobą poważne konsekwencję nie tylko dla zębów. Bruksizm to pojęcie przypisywane do mimowolnego zaciskania oraz zgrzytania zębów. Człowiek zaciska szczękę nawet do kilku razy mocniej niż podczas jedzenia posiłku. Po pewnym czasie mogą pojawić się uszkodzenia zębów, przyzębia a także stawów skroniowo-żuchwowych.

5. Dropsy/tabletki na kaszel

tabletki-na-kaszel

Tylko dlatego, że sprzedawane są one w aptekach nie znaczy, że są one zdrowe. Większość z tych preparatów na kaszel jest naładowana cukrem, więc po spożyciu takich pastylek czy kropli należy starannie wypłukać swoją jamę ustną.

6. Butelka do łóżka

picie-czekolady

Nigdy nie jest za wcześnie, aby chronić nasze uzębienie. Dając dziecku butelkę soku, kakao lub mleka na noc przed snem, doprowadzamy do przedwczesnej próchnicy oraz wprowadzamy złe nawyki. Najlepiej jest więc przechowywać butelki z napojami z dala od łóżeczka swojej pociechy.

7. Napoje gazowane

napoje-gazowane

Cukierki nie są jedynym wrogiem zębów. Napoje gazowane mogą zawierać od kilku do kilkunastu łyżeczek cukru na porcję. Dodatkowo napoje gazowane zawierają również kwas fosforowy i cytrynowy, które źle działają na szkliwo. Dietetyczne napoje gazowane mają w sobie mniej cukru, ale mogą mieć nawet więcej kwasu w postaci sztucznych substancji słodzących.

8. Zęby jako narzędzia

zeby-jako-narzedzia

Otwieranie opakowań, paczek, wyciąganie korków a nawet ściąganie metalowych kapsli z butelek zębami może być wygodne, ale jest to bardzo zły nawyk. Wykorzystywanie zębów jako narzędzi do otwierania może spowodować ich pęknięcie. Trzymaj zawsze pod ręką coś do otwierania, zęby powinny być używane tylko do jedzenia.

9. Napoje dla sportowców

napoje-dla-sportowcow

Nie ma wątpliwości, że zimny napój sportowy dodaje nam sporo energii podczas treningu, ale napoje tego typu zwykle zawierają bardzo dużo cukru. Tak jak napoje gazowane czy słodycze w bardzo negatywny sposób wpływają na nasze szkliwo. Częste picie tego typu napojów może prowadzić do próchnicy, lepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest zatem zwykła woda.

10. Soki owocowe

soki-owocowe

Picie zbyt dużo soków prowadzi efekcie na ciągły kontakt zębów z cukrem, co jest przyczyną rozwoju próchnicy. Wypicie soku jest zdecydowanie bardziej szkodliwe dla zębów niż zjedzenie owocu. Przede wszystkim jest on skoncentrowany i w łatwy sposób osadza się na szkliwie. Co istotne, cukier w połączeniu z kwasem z owoców działa bardzo niszcząco na nasze zęby.

11. Chipsy ziemniaczane

chipsy-ziemniaczane

Chipsy ziemniaczane to jedna z najbardziej popularnych przekąsek uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Bakterie w osadzie nazębnym rozkładają produkty skrobiowe na kwasy, te zaś atakują zęby przez kolejne kilkanaście minut, jeśli resztki jedzenia utkną w szczelinach między zębami. Po spożyciu chipsów zawsze warto pamiętać aby dokładnie wyczyścić je nicią dentystyczną.

12. Przekąski

przekąska

Ciągłe podjadanie nie tylko ma zły wpływ na twoją sylwetkę, ale szybkie małe posiłki wyzwalają mniej śliny niż główne posiłki, skutkiem czego więcej pokarmu zostaje między zębami. Warto unikać częstego podjadania oraz trzymać się takich przekąsek które są ubogie w cukier.

13. Gryzienie długopisów / ołówków

gryzienie

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że gryzłeś końcówkę swojego ołówka czy długopisu? Podobnie jak żucie lodu, nawyk ten może powodować pęknięcia lub ukruszenie zęba. Do zabicia stresu zdecydowanie lepsza jest zwykła guma do żucia.

14. Obgryzanie paznokci

obgryzanie-paznokci

Nawyk obgryzania paznokci jest szkodliwy nie tylko dla samych paznokci, ale też dla naszych zębów. Obgryzanie paznokci powoduje odkształcenia w płytce zęba i może przyczynić się do powstawania ostrych krawędzi. W skrajnych przypadkach obgryzanie paznokci może prowadzić do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

15. Picie kawy

picie-kawy

Ciemny kolor i kwasowość kawy może spowodować żółknięcie zębów a dodatkowo specyficzny oddech jest trudny do wyeliminowania. Na szczęście, łatwo jest zniwelować niekorzystny wpływ kawy na zęby poprzez zachowanie podstawowych zasad higieny. Warto porozmawiaj o problemie ze swoim dentystą, jeśli obawiasz się o przebarwienia zębów od kawy.

16. Palenie papierosów

palenie-papierosów

Nikotyna ma bardzo negatywny wpływ na jamę ustną, powoduje ona liczne choroby zębów i dziąseł. Skutkiem palenia jest m.in. osad na zębach, żółknięcie i przebarwienia na zębach. Nikotyna w znacznym stopniu przyczynia się także do rozwoju próchnicy na zębach. Palaczom, dużo bardziej niż osobom niepalącym, grozi także utrata zębów. Charakterystyczny dla palaczy jest również nieświeży oddech, na który nie zawsze pomaga pasta do zębów dla palaczy.

17. Twarda szczoteczka do zębów

twarda-szczoteczka

Korzystanie ze zbyt twardego włosia w połączeniu z nieprawidłowym szczotkowaniem zębów i zbyt mocnym naciskiem często jest przyczyną utraty tkanek twardych zębów.

18. Owoce cytrusowe

owoce-cytrusowe

Owoce cytrusowe są pyszne ale kwasy w nich zawarte powodują częściowe rozpuszczenie szkliwa. Dlatego też, gdy dołożymy do tego działanie szczoteczki do zębów, może to zagrażać szkliwu i zwiększać podatność na próchnicę. Cytrusy powinno się spożywać w odpowiedni sposób. Spożywanie tego typu owoców jest szczególnie niebezpieczne dla osób u których są odsłonięte szyjki zębowe, szkliwo w tych miejscach jest bardzo cienkie.

19. Picie wina

picie-wina

Zarówno picie wina czerwonego jak i białego bardzo szkodzi zębom, kwas zawarty w tym trunku działa destrukcyjnie na szkliwo i powoduje, że zęby stają się wrażliwe na zimno oraz ciepło, stają się także bardziej podatne na próchnicę.

Podsumowanie

Ulegamy kolejnym nawykom, lubimy dogadzać podniebieniu lub upraszczać sobie życie wykorzystując do tego zęby. Kuszą nas cytrusy, słodkie wina na imprezach, napoje gazowane w upalne lato czy słodycze w dzień powszedni. Konsekwencje jakie niosą za sobą złe nawyki to przedwczesna utrata zębów. A co najbardziej niszczy twoje zęby? Jakie złe nawyki posiadasz?

4 komentarze
 1. Marlena 7 lat temu

  Mam problem z długopisami 🙂 szczególnie na kolokwium lub egzaminie :):)

 2. Marcin 7 lat temu

  Znam problem twardej szczoteczki, poodsłaniane górne części zęba tuż przy dziąśle, sprawia mi ogromny ból nawet jedzenie truskawek :/ nie mówiąc już o cytrusach.

 3. Gośka 7 lat temu

  Marcin byłeś z tym u dentysty ?

 4. Ar 4 lata temu

  To co k…a wolno, jak nic nie wolno?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?