5 Powodów, Dlaczego Używanie Nici Dentystycznej jest Ważne

Kiedy siedzimy na fotelu stomatologicznym, jednym z najczęstszych pytań jakie słyszymy od stomatologa to: „Czy regularnie nitkujesz swoje zęby?„. Dla wielu z nas, odpowiedź nie zawsze brzmi – „Tak„. Wiele osób myje zęby zgodnie z zaleceniami przynajmniej dwa razy dziennie, ale szczoteczka w przeciwieństwie do nici dentystycznej oczyszcza tylko górne i zewnętrzne powierzchnie naszych zębów i dziąseł. Nić dentystyczna jest zaprojektowana tak aby czyściła powierzchnie między zębami, są to miejsca gdzie szczoteczka do zębów nie dociera. I choć płyn do jamy ustnej może zabić bakterie w jamie ustnej, to nie usunie kawałków jedzenia, które zalegają w miejscach między zębami.

nic-dentystyczna

Czy wiesz już jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną aby nie uszkodzić zębów i dziąseł? Jeśli nie zobacz tą poradę: Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że właściwa opieka stomatologiczna – w tym regularne czyszczenie szczelin między zębowych nicią dentystyczną – pomaga w tym aby utrzymać nasz uśmiech ładny i zdrowy. Utrzymanie zdrowej jamy ustnej może również zapobiec znacznie bardziej poważnym chorobom, z których niektóre mogą zagrażać nawet życiu. Ale jeśli nie jesteś jeszcze przekonany co do słuszności używania nici dentystycznej codziennie, mamy dla Ciebie 5 powodów, które przyczynią się do tego, że nitkowanie zębów stanie się codziennym rytuałem.

1. Odkładanie się kamienia nazębnego

Płytka nazębna gdy nie jest usuwana z powierzchni zębów, gromadzi się i może ulec stwardnieniu oraz przekształcić się w kamień nazębny. Można uniknąć odkładania się kamienia nazębnego poprzez usunięcie płytki nazębnej, przy wykorzystaniu nici dentystycznej w połączeniu ze szczotkowaniem.

2. Próchnica

Nie usunięte złogi pokarmowe znajdujące się w przestrzeniach między zębowych są pożywką dla bakterii kwasotwórczych, które już w kilka chwil po posiłku wytwarzają płytkę nazębną. Obniżone pH w jamie ustnej sprzyja demineralizacji szkliwa.

3. Choroba dziąseł

Choroby dziąseł przyczyniają się do wzrostu ryzyka na wiele groźnych chorób. Główną przyczyną większości chorób przyzębia są bakterie, które zawarte są w złogach nazębnych. Jednakże stosując nici dentystyczne dokładnie usuwamy złogi oraz bakterie, a to minimalizuje choroby dziąseł.

4. Halitoza

halitoza

Halitoza jest nazwa marketingowa dla nieświeżego oddechu z ust. Gdy resztki pokarmu pozostają między zębami, bakterie żywią się nim i mogą tworzyć nieprzyjemny zapach. Próchnica zębów i choroby dziąseł mogą także powodować cuchnący oddech. Nitkowanie zębów jest najlepszym sposobem, aby pozbyć się resztek pożywienia, które powoduje te problemy.

5. Oszczędność pieniędzy

W dobie rosnących kosztów opieki zdrowotnej i coraz to niższych świadczeń z ubezpieczenia, warto podjąć kroki, aby zmniejszyć koszty leczenia. Pomimo, że stomatologia w dzisiejszych czasach jest bardzo zaawansowana i można wyleczyć nawet poważne problemy zdrowotne jamy ustnej, to zawsze jednak prościej i taniej jest dbać o zdrowie jamy ustnej niż ją leczyć.

2 komentarze
  1. zietek 4 lata temu

    Nić dentystyczna jest może mało popularna, ale na pewno niezbędna w odpowiedniej higienie jamy ustnej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?