Implanty Zębowe – Rodzaje, Zabieg, Cena

Implant zębowy (ang. dental implant) to niewielka śrubka o średnicy ok. 2,8-6 mm i długości od 5-21 mm wykonana z czystego tytanu, materiału całkowicie biozgodnego i tolerowanego przez tkanki żywe naszego organizmu.

implanty-zebowe

Implant pełni funkcję nowego korzenia a jego zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, dlatego swym kształtem go przypomina. Na jego podstawie umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Korona jest uzupełnieniem stałym i może zostać usunięta tylko przez stomatologa. Nie zawsze ilość wszczepionych implantów musi się równać liczbie brakujących zębów. Niekiedy wystarczą dwa implanty ,aby oprzeć na nich całą protezę.

Implanty zębów to obecnie najlepsza alternatywa aby uzupełnić braki w uzębieniu. Do podkreślenia wartości zębowych implantów należy wymienić, że charakteryzują się one trwałością i są bardzo praktyczne. Implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczego zęba, braku kilku zębów a nawet bezzębia.

W przypadku utraty zęba lub kilku pogarsza się jakość zgryzu, co stopniowo może prowadzić do zaniku masy kostnej szczęki. W konsekwencji pogarsza się
wytrzymałość szczęki i zmienia się jej kształt. Implanty zapobiegają temu procesowi.

Korona – czyli sztuczny ząb

Korona protetyczna czyli sztuczny ząb, który jest mocowany do implantów i pełni funkcję zęba. Mocowana jest też do istniejących zębów aby ukryć uszkodzenia. W gabinetach dentystycznych są dostępne różne rodzaje koron:

korona ceramiczna – wykonana z porcelany, kolor jej nie odróżnia się od koloru naturalnych zębów, bardzo estetyczna.

korona metalowa – wykonana z różnych stopów metali. Niestety kolorem odbiega od naturalnego koloru zęba dlatego jest nieco mniej estetyczna.

korona metalowa licowana akrylem – pokryta jest akrylem w kolorze naturalnych zębów tylko od strony przedniej, dlatego rzadko jest stosowana ze
względu na mało estetyczną i nietrwałą strukturę.

korona cyrkonowa – wysoka wytrzymałość i przenikliwość świetlna, dlatego uzupełnienia zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów.

Zabieg wszczepiania implantów

Zabieg wszczepiania implantów zębowych można podzielić na trzy etapy:

1. Wszczepienie implantu – jest to zabieg chirurgiczny który polega na wywierceniu w kości otworu, w celu wkręcenia implantu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu i trwa od 30 minut do 2 godzin. Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna a następnie zszywa ranę i implant staje się niewidoczny w jamie ustnej. Okres gojenia, czyli zrośnięcia się sztucznego korzenia z kością trwa ok. 3 miesięcy.

2. Wkręcanie śruby gojącej – odsłania się implant i wkręca śrubę gojącą, która ma przyspieszyć gojenie błony śluzowej w otoczeniu implantu oraz wymodelować kształt dziąseł. Regeneracja trwa 14 dni, po tym okresie można wykonać uzupełnienie protetyczne.

3. Zamocowanie sztucznego zęba – pobiera się wyciski protetyczne i ustala z pacjentem kolor korony. Następnie w laboratorium, na podstawie
wycisku wykonuje się łącznik, na którym będzie mocowana korona oraz koronę protetyczną, czyli sztucznego zęba. Kiedy te dwa elementy są już gotowe, lekarz przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie jest stabilne, mocuje się koronę protetyczną.

Zalecenia po zabiegu

– bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien przez ok. godzinę trzymać zagryziony tampon

– okolicę implantowaną powinno okładać się lodem, aż do dnia następnego, zalecane jest nawet ssanie kostek lodu dwie godziny po zabiegu, aby wychłodzić jamę
ustną

– po wykonaniu zabiegu nie wolno przyjmować ciepłych posiłków

– przez ok. 4 tygodnie okolicą gdzie był wszczepiony implant nie wolno gryźć twardych pokarmów

– należy starannie dbać o jamę ustną

– przynajmniej na okres 1 miesiąca zaleca się zrezygnować z używek(alkohol,papierosy)

Cena implantu zębowego

Ceny w gabinetach są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu zmiennych. Średnio ceny wahają się od 1800 zł do nawet 4000 zł za pojedynczą tytanową śrubę. Do kosztów należy doliczyć łącznik i śrubę gojącą oraz koronę protetyczną, której cena zaczyna się od 550 zł. Najbardziej trwała i estetyczna jest korona pełno-ceramiczna na cyrkonie, której koszt zaczyna się od 1300 zł. Uwzględnić trzeba jeszcze konsultację implantologiczną, której koszt to ok.100zł oraz diagnostyka radiologiczna za ok. 150 zł. Średnia cena pełnej procedury implantologicznej, czyli konsultacja wraz z diagnostyką plus implant z koroną to wydatek minimum 3550 zł.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?