Leczenie skóry retinoidami

Od czasu, gdy pierwszy retinoid został zatwierdzony na trądzik w latach 70, leki te zostały uznane przez wielu za lekarstwo na problemy skórne. Pomimo, iż retinoidy nie muszą być odpowiedzią na każdy stan skóry, istnieje kilka gdzie retinoidy mogą naprawdę pomóc.

Retinoidy na trądzik

Jeśli masz trądzik o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, który nie poprawił się po zastosowaniu innych metod leczenia, retinoid może pomóc. Po nałożeniu retinoidów na skórę mogą odblokować pory, umożliwiając lepsze działanie innych kremów i żeli leczniczych. Redukują także ogniska trądziku, zapobiegając zatykaniu porów przez martwe komórki. Usuwając trądzik i zmniejszając liczbę wybuchów, mogą również zmniejszać powstawanie blizn potrądzikowych.

Co jeszcze musisz wiedzieć: Po pierwszym użyciu retinoidów możesz zauważyć zaczerwienienie, łuszczenie się skóry lub pogorszenie trądziku. Możesz to zminimalizować, stosując produkt co drugi dzień, dopóki twoje ciało się do niego nie przyzwyczai, lub wymieszaj go z kremem nawilżającym.

Retinoidy na zmarszczki

Tretinoina była pierwszym retinoidem do leczenia zmarszczek zatwierdzonym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Ten retinoid na receptę działa poprzez zwiększenie produkcji nowego kolagenu. Stymuluje także nowe naczynia krwionośne w skórze, nadając skórze różowy wygląd, blaknące plamy starcze i redukując przedrakowe plamy skórne zwane rogowaceniem słonecznym. Tretynoina może również zapobiegać poważniejszym skutkom promieniowania ultrafioletowego.

Dostępne bez recepty retinoidy mogą nie działać tak samo jak tretynoina w redukowaniu zmarszczek, ale mogą poprawić wygląd skóry uszkodzonej przez słońce. Stosowanie ich razem z produktami zawierającymi alfa-hydroksykwasy może zapewnić jeszcze więcej efektów wygładzania skóry.

Retinoidy na łuszczycę

Retinoidy mogą spowolnić wzrost komórek skóry u pacjentów z łuszczycą. Zwykle nakłada się niewielką dawkę na każdą ranę raz dziennie przed snem, krem lub żel retinoidowy często łączy się z leczeniem sterydami.

Retinoidy na brodawki

Lekarze mogą przepisać retinoidy na brodawki, szczególnie w przypadku niepowodzenia innych metod leczenia. Krem retinoidowy działa poprzez zakłócanie wzrostu komórek brodawki. Takie kremy mogą wymagać stosowania przez kilka miesięcy, zanim znikną brodawki. Retinoidy mogą być najlepszym sposobem leczenia płaskich brodawek np. na grzbiecie dłoni.

Skutki uboczne i środki ostrożności

Chociaż retinoidy są pomocne w wielu typowych problemach skórnych, nie są pozbawione ryzyka. Ryzyko obejmuje:

  • Suchość i podrażnienie
  • Zmiany koloru skóry
  • Wrażliwość na światło słoneczne
  • Zaczerwienienie, obrzęk, strupy lub pęcherze

Jak zminimalizować ryzyko

Trzymaj się z dala od słońca. Jeśli musisz być na zewnątrz, ogranicz swoje godziny w czasie największego nasłonecznienia czyli w południe. Noś krem ​​przeciwsłoneczny, najlepiej ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej wynoszącym 30 lub więcej, oraz odzież ochronną, taką jak koszula z długimi rękawami, spodnie i kapelusz z dużym rondem.
Nigdy nie używaj więcej produktu ani nie używaj go częściej niż zalecił lekarz lub na etykiecie opakowania. Takie postępowanie nie zwiększy jego skuteczności, ale zwiększy skutki uboczne.

Użyj kremu nawilżającego, spowoduje to zmniejszenie wysuszenia skóry bez wpływu na skuteczność produktu. Kobiety w ciąży lub kobiety planujące zajście w ciążę nie powinny stosować retinoidów powoduje to teratogenność.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?