Łuszczyca – 7 porad na walkę z chorobą

Łuszczyca (ang. psoriasis) jest jedną z najczęstszych chorób skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Najczęściej spotykany rodzaj łuszczycy charakteryzuje się występowaniem wyraźnie odgraniczonych „ognisk” skóry, które mogą mieć kolor różowy lub szary, pokrytych srebrzystą łuską. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można łagodzić przykre objawy łuszczycy, m.in. pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry.

łuszczyca

1. Utrzymuj wilgotną skórę

To jedna z najskuteczniejszych i najprostszych rzeczy, które możesz zrobić dla podrażnionej skóry. To może pomóc skórze goić się i zmniejszyć suchość, swędzenie, zaczerwienienie i bolesność. Jak najczęściej nawilżaj skórę wazeliną, olejkami i balsamami do ciała. Poszukaj balsamu bezzapachowego i nanoś zaraz po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna. Pamiętaj, że produkty nie muszą być drogie, aby były skuteczne. Innym sposobem, aby utrzymać skórę wilgotną jest użycie nawilżacza w domu, zwłaszcza gdy powietrze jest gorące i suche. Pomoże skórze bardziej utrzymać wilgoć.

2. Łagodząca ciepła kąpiel

Codzienna ciepła kąpiel z użyciem łagodnego mydła może pomóc uspokoić swędzące plamy i suchą skórę. Stosuj preparaty z Morza Martwegopomagające łagodzić podrażnienia skóry. Zamiast klasycznego mydła stosuj specjalne delikatne płyny do mycia. Unikaj też preparatów sztucznie barwionychi aromatyzowanych. Wystarczy 15 minut, aby zanurzyć się w ciepłej wodzie. Skórę ukoisz dodając do kąpieli odpowiednio dobranyolejek, drobno zmielone płatki owsiane, sól Epsom lub sól z Morza Martwego. Staraj się nie trzeć skóry ręcznikiem. Delikatnie ją osusz. Pocieranie skóry sprzyja narastaniu łusek.

3. Leczenie światłem słonecznym

Ultrafiolet (UV) w słońcu może spowolnić wzrost komórek skóry, więc małe dawki słońca mogą być dobrym sposobem, aby uspokoić, poprawić, a nawet leczyć zmiany łuszczycowe. Pochłonięte przez skórę światło UV hamuje proces powstawania łuszczycy, ponieważ zabija w skórze aktywne limfocyty T. Działanie to ogranicza stan zapalny i spowalnia wymianę komórek skóry powodującą łuszczenie.U wielu osób codzienne, krótkie i niewywołujące poparzeń ekspozycje na słońce skóry pokrytej łuszczycą pomagają oczyścić lub polepszyć objawy schorzenia.

4. Nie stresuj się

Badania pokazują, że stres może mieć wpływ na łuszczycę. Jest często odpowiedzialny za gwałtowny wysiew łuszczycy. Istnieje wiele sposobów, aby obniżyć poziom stresu. Ważne jest budowanie systemu wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Joga, medytacja, głębokie oddychanie i nawet długi spacer po okolicy mogą cię uspokoić.

5. Nie stosuj kosmetyków na bazie spirytusu i noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin

Unikaj produktów, takich jak balsamy z alkoholem, mydeł, dezodorantów, kwasów (glikolowy, salicylowy i kwas mlekowy). Możesz podrażnić swoją wrażliwą skórę. Unikaj noszenia odzieży z ostrej, czystej wełny lub surowego lnu na gołe ciało. Upewnij się, że są one miękkie i wygodne. Mogą podrażnić już zmienioną zapalnie skórę.

6. Chroń skórę przed skaleczeniami, otarciami, podrażnieniami. Nie zdrapuj zmian!

Nie ma wątpliwości, że jeśli czujesz swędzenie,chcesz się podrapać. Ale drapanie powoduje zaognienie zmian, które stają się jeszcze bardziej widoczne i uciążliwe, a nawet prowadzi do pękania skóry. Mogą również pojawić się owrzodzenia, których wcześniej nie było. Drapanie się po poranionej skórze utrudnia jej gojenie.

7. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów

Palacze cierpią zwykle na cięższe i bardziej oporne na leczenie postacie łuszczycy.Badania pokazują, że w 50% przypadków palenie zwiększa ryzyko pojawienia się łuszczycy. W przypadku spożywania alkoholu u znacznej części chorych może wystąpić nasilenie objawów łuszczycy lub jej nawrót. Alkohol zaostrza stan zapalny i wypłukuje z organizmu cynk, który pełni bardzo ważną rolę w procesie leczenia skóry. Łuszczyca u osób nadużywających alkoholu jest zwykle bardziej oporna na leczenie.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?