Co powoduje trądzik? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania? Trądzik może być spowodowany różnymi czynnikami. Gruczoły łojowe w organizmie człowieka są odpowiedzialne za wydzielanie łoju, którego celem jest ochrona skóry i włosów przed niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. W wyniku zaburzeń hormonalnych dochodzi do nadmiernej produkcji sebum, co powoduje zatkanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołów.
Dziedziczność: Nie można odziedziczyć trądziku, ale tendencję do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych tak, gdy tego typu zmiany miał przynajmniej jeden z rodziców.
Dieta: Badania pokazują, że trądzik mogą powodować produkty mleczne, produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jedzenie zawierające konserwanty, sztuczne barwniki oraz syntetyczne aromaty.
Brud: Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za dużo sebum, to przewody wyprowadzające łój z gruczołów zostają zatkane. Konsekwencją jest pojawienie się zaskórników, grudek czy ropnych krostek.
Hormony: Trądzik może pojawić się podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.
Kosmetyki: Większość produktów kosmetycznych do pielęgnacji skóry nie zatyka porów. Spośród wielu dostępnych marek lepiej wybierać takie, które są na bazie wody inie zatykają porów.
Ciśnienie: U niektórych pacjentów leki obniżające podwyższone ciśnienie tętnicze wpływają na pojawienie się trądziku.
Leki: Niektóre leki zawierające jodki, bromki, sterydy zażywane przez kulturystów i sportowców mogą powodować lub nasilać trądzik. Większość przypadków trądziku jednak nie jest związana z lekami.
Praca zawodowa: Schorzenie dotyczy przede wszystkim pracowników przemysłu budowlanego, metalowego, samochodowego i naftowego.Wykwity trądzikowe powstają na skutek działania olejów przemysłowych, smarów maszynowych i smoły.
Często także stres jest przyczyną powstawania trądziku