Olejek Eteryczny

Olejki eteryczne są to mieszaniny związków chemicznych które występują w roślinach. Rola olejków eterycznych jakie odgrywają w przyrodzie jest między innymi przywabianie owadów w celu zapylenia rośliny, odstraszenia szkodników itp.

Wydobywanie olejków eterycznych z roślin odbywa się najczęściej dzięki procesowi destylacji z parą wodną. Ze względu na ich skomplikowany skład chemiczny i właściwości olejki znajdują zastosowanie w dziedzinach jak aromaterapia i kosmetologia. Olejki wprowadzane są do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub skórę (kompres, masaż, kąpiel).

olejek eteryczny

Skoncentrowane olejki roślinne nie są używane bezpośrednio na skórę, ponieważ może doprowadzić to do jej podrażnienia. Olejki stosuje się tylko w formie rozcieńczonej głównie jako żele, oliwki czy wody aromatyczne. Cena naturalnych olejków eterycznych jest wysoka z tego względu, że występują one w roślinach w znikomych ilościach.

Skład olejków eterycznych

Ich skład różni się nie tylko pomiędzy typami poszczególnych roślin, ale także jest odmienny w poszczególnych partiach danej rośliny, a często też zależy od pory roku czy nawet od pory dnia. Pod względem składu olejek eteryczny jest mieszaniną różnych związków chemicznych, takich jak alkohole, ketony, estry, laktony, aldehydy, terpeny oraz innych związków organicznych w tym także aminy i tiole które nie należą do związków o miłym zapachu.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?