Przebarwienia skórne, rodzaje oraz mechanizmy ich powstawania

Przebarwienia skórne czyli zaburzenia melaniny która jest naturalnym barwnikiem skóry człowieka i jest wytwarzana przez melanocyty, wyspecjalizowane komórki dendryczne zlokalizowane w warstwie podskórnej naskórka.

Piegi (czytaj więcej…) – łagodne schorzenie skóry, uwarunkowane genetycznie, stwarzające niekiedy znaczne problemy estetyczne. Istotą przebarwień jest miejscowe zwiększenie ilości wytwarzanej melaniny przez nie zmienioną liczbę melanocytów. Leczenie polega na zapobieganiu nadmiernemu nasłonecznianiu poprzez stosowanie silnych filtrów słonecznych. Odbarwienia piegów można dokonywać stosując preparaty zawierające hydrochinon i jego pochodne.

piegi

Rys.1 Twarz pokryta piegami.

Plamy soczewicowate – ograniczone przebarwienia skóry, które w przeciwieństwie do piegów nie są związane z nasłonecznieniem. Plamy te są nieco większe, ciemniejsze i bardziej owalne od piegów. Wystepują od dzieciostwa w każdym miejscu na ciele i błonach śluzowych. Należy chronić ciało przed nasłonecznieniem lub aby się ich pozbyć wybrać jeden z zabiegów takich jak: mikrodermabrazja, peeling chemiczny, laseroterapia, krioterapia.

Plamy soczewicowate starcze – jest to bardzo częsta postać przebarwień występująca u osób po 40 roku życia, głównie o typie skóry I i II (z małą ilością melaniny w naskórku). Przebarwienia te lokalizują się na odsłoniętych częściach ciała poddawanych w ciągu całego życia przewlekłej ekspozycji na działanie słońca. Przebarwienia te mają charakter nieodwracalny.

plamy-soczewicowate

Rys.2 Plamy soczewicowate na skórze.

Ostuda (chloasma, melasma) – wieloogniskowe przebarwienie skóry twarzy o niejednolitej etiologii i różnym umiejscowieniu. Występuje przede wszystkim u kobiet w różnym wieku w wyniku przestrojenia hormonalnego w czasie ciąży, zażywania środków antykoncepcyjnych lub aktywnych hormonalnie guzów jajnika. Przebarwienia te mogą występować także u mężczyzn. Leczyć można środkami odbarwiającymi w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi lub kwasem azelainowym, którego efekty lecznicze występują dopiero po wielotygodniowym stosowaniu.

ostuda

Rys.3 Ostuda, melanodermia

Berlock dermatitis – przebarwienie tego typu może wystapić po zastosowaniu perfum zawierających olejek bergamotowy. Są to brązowe plamy, pojawiające się w miejscach aplikacji perfum. Jeśli perfumy są rozpylane, plamy mogą być duże i rozległe. Nazwa breloque („wisiorek”) jest bardzo stara, pochodzi od dawnego sposobu używania perfum. Pojawiająca się potem plama przybierała formę wisiorka. W celu rozjaśnienia lub całkowitego ustąpienia zaleca się zabieg laserowy czyli naświetlanie skóry metodą IPL.

1 Komentarz
  1. Mariola 4 lata temu

    Na przebarwienia, oprócz tego co możemy zrobić sami w domu, serdecznie polecam zabieg w gabinecie medycyny estetycznej. Ja niedawno zdecydowałam się na laser Lavieen. Jestem po jednym zabiegu, a już wdzę znaczącą róznicę. A muszę wspomnieć, że problem miałam spory, bo nie tylko piegi (to jeszcze bym przezyła), ale także melasma naskórkowa. Także serdecznie polecam i trzymam kciuki za wszystkich walczących o ładną cerę 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?