Schorzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla jamy ustnej

Czy wiesz, że problemy w innych częściach ciała mogą mieć konsekwencje dla zębów i dziąseł? Choroby te mogą przyczyniać się do erozji zębów i powodują nieświeży oddech. Poniżej przedstawiamy najczęstsze schorzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla twojej jamy ustnej.
jama-ustna
1. Refluks żołądkowo-przełykowy. To przypadłość związana z cofaniem się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku. Pojawia się zgaga, a niekiedy także uczucie pieczenia w przełyku oraz jamie ustnej.

Jeśli występują epizody refluksu w ciągu dnia, chroń zęby poprzez energiczne płukanie wodą w celu zmniejszenia kwasu w ustach. Jeżeli pojawią się pierwsze objawy refluksu, warto zmienić tryb życia. Zaleca się przede wszystkim modyfikację codziennej diety i spożywanie mniejszej ilości jedzenia. Aby uniknąć nocnego refluksu należy nie jeść 2-3 godziny przed snem i unikać czynników, takich jak alkohol, kofeina, cytrusy oraz tłuste i ostre pokarmy.

2. Wrzody żołądka. Pojawiające się owrzodzenia błony śluzowej żołądka lub jelita, które mogą osłabić powłokę ochronną są często wynikiem zakażenia bakterią Helicobacterpylori. Inną przyczyną powstawania wrzodów jest nadmiar kwasów żołądkowych, a zwłaszcza kwasu solnego. Pokonuje on barierę ochronną i uszkadza błonę śluzową, co często prowadzi do powstania wrzodów.

3. Przewlekła choroba nerek. Jeśli jest coś podejrzanego w twoim oddechu, udaj się do lekarza. Oddech, który pachnie rybą lub amoniakiem może być oznaką choroby nerek, poważnej choroby, która jest śmiertelna, jeśli nie jest leczona. To właśnie nerki filtrują naszą krew i usuwają z niej szkodliwe produkty przemiany materii, leki,substancje obce dla organizmu. Jeśli nerki tracą zdolność do filtrowania toksyn z krwi, oddech będzie miał zapach acetonu.

4. Cukrzyca. Ta powszechna choroba przewlekła nie tylko wpływa na poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na choroby dziąseł, próchnicę, a nawet utratę zębów. Muszą oni szczególnie dbać o swoje zęby i higienę jamy ustnej. Należy poinformować dentystę o chorobie, ponieważ do większych zabiegów stomatologicznych trzeba podejść ze szczególną ostrożnością.
cukrzyca

5. Wysokie ciśnienie krwi. Leki na obniżenie ciśnienia krwi mogą powodować z niechcianym skutkiem ubocznym rozszerzenia dziąseł, stanu, w którym dziąsła puchną i stają się czerwone.Choroby przyzębia to poważna dolegliwość, której lekceważenie może doprowadzić do paradontozy, przewlekłej choroby jamy ustnej. Główne objawy paradontozy to pogłębiające się kieszonki dziąsłowe i powolne niszczenie kości szczęki i żuchwy. W zaawansowanym stadium paradontozy, kiedy dziąsła są mocno obrzęknięte, z kieszonek może wydzielać się ropa. Zęby są mocno odsłonięte, następuje ich rozchwianie i wypadanie.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?