Wybielanie zębów – Etapy, Zabiegi, Cena

Wiadomo nie od dziś, że ładne białe zęby sprawiają iż wyglądamy młodziej i piękniej. Co zrobić, jeżeli natura nie obdarzyła nas śnieżnobiałym uśmiechem? Jest na to sposób! Wystarczy wizyta w gabinecie dentystycznym a białe zęby staną się twoim atrybutem.

białe-zęby

Rys. 1 Uśmiech, zęby białe oraz przebarwienia

Kamień nazębny powstaje z resztek jedzenia, substancji zawartych w ślinie oraz bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Najpierw powstaje kamień naddziąsłowy, który jest widoczny w postaci ciemnej obwódki przy krawędzi dziąseł. Nieusuwany narasta i zaczyna coraz bardziej wystawać nad dziąsła. W końcu jako twardy brązowy nalot mocno przylega do zębów. Kamień może tworzyć się też pod dziąsłami. Nie jest widoczny, ale jest przyczyną krwawienia dziąseł podczas gryzienia pokarmów czy szczotkowania zębów. Nieusuwany może prowadzić do chorób dziąseł takich jak: próchnica czy paradontoza.

Kamień naddziąsłowy jak i poddziąsłowy można usunąć stosując tzw. skaling (ang. scaling).

Skaling naddziąsłowy – to zabieg chirurgiczny, którego celem jest oczyszczenie koron zębowych z kamienia. Zabieg wykonuje się za pomocą skalera z wibrującą koocówką, która wytwarza ultradźwięki, czyli fale o wysokiej częstotliwości. Końcówkę skalera przykłada się do miejsc gdzie występuje kamień. Następnie ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów powodując precyzyjne kruszenie i odpryskiwanie kamienia nawet w przestrzeni między zębami.

Skaling poddziąsłowy – to zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie kamienia zalegającego w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła. Zabieg ten przeprowadza się skalerem ultradźwiękowym (tak jak w skalingu naddziąsłowym), a także za pomocą kiretu, czyli specjalistycznego sprzętu dentystycznego, którego odpowiednie wygięcia zapewniają dostęp do każdej szczeliny jamy ustnej.

Po zabiegu skalingu kamień nie będzie już tak szybko się osadzał. Skaling zaleca się przeprowadzać co pół roku. Jeżeli dieta jest bogata w węglowodany, pijesz dużo kawy, herbaty czy palisz papierosy to zabieg powinien być wykonywany co 3-4 miesiące a jeżeli nie masz tendencji do odkładania się kamienia, wystarczy
raz na rok.

Piaskowanie zębów – to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu płytki nazębnej, przebarwień z powierzchni zębów i wszelkich innych osadów. Jest to zabieg uzupełniający skaling. Piaskowanie dotyczy miejsc, do których nie mógł dotrzed skaler, np. trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych przy mocno stłoczonych zębach. Lekarz podczas zabiegu przykłada koocówkę piaskarki i pod ciśnieniem z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Ziarenka piasku czyszczą powierzchnię szkliwa z osadu. Zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Po piaskowaniu zęby można wypolerować. Używa się do tego urządzenia do borowania zębów na które zakłada się specjalną szczoteczkę lub gumkę i pastę polerującą, która zawiera substancje ścierne. Szybko obracająca się głowica urządzenia delikatnie oczyszcza zęby, wygładzając ich powierzchnię z wszelkich nierówności. Dzięki piaskowaniu zęby są jaśniejsze, ale nie zmieniają swojego naturalnego koloru. Przez pierwsze 3 godziny po zabiegu powinno się powstrzymywać od palenia papierosów, picia kawy, herbaty, wina i innych barwiących napojów, ponieważ zęby w tym czasie narażone są na przebarwienia.

Wybielanie zębów – kiedy zęby zostały już oczyszczone z kamienia i osadu, można przystąpić do zabiegu wybielania zębów, przed przystąpieniem do zabiegu dentysta sprawdzi stan waszego uzębienia. Często trzeba zacząć od wyleczenia próchnicy lub wymiany plomb. Jest to warunek do zabiegu wybielania, zęby muszą być zdrowe a plomby szczelne. Czasami się zdarza, że na czas zabiegu lekarz zakłada tymczasowe plomby, które po zabiegu zostają wymienione na wypełnienia pasujące kolorem do wybielonych zębów. Najlepszą i najszybszą metodą wybielania zębów jest wybielanie za pomocą lampy. Przed przystąpieniem do wybielania lekarz zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem. Następnie na zęby nakłada wybielający żel i naświetla go lampą emitującą zimne światło. Pod wpływem tego światła, żel wybielający zaczyna działać na zęby. Po upływie około 7 minut lekarz usuwa żel i nakłada następną jego warstwę ponownie naświetlając. Aby efekt wybielania był widoczny potrzebne są 2-3 takie sesje. Na koniec oczyszcza się całkowicie zęby. Cały zabieg wybielania trwa około 30 minut a efekt widoczny jest natychmiast. Naświetlanie jest bardzo bezpieczne, nawet dla wrażliwych zębów. Nie podrażnia nerwów i nie uszkadza szkliwa. Do wybielania zębów istnieje jeszcze jedna metoda zwana wybielaniem nakładkowym. Polega ona na tym, że lekarz przygotowuje w gabinecie miękkie nakładki dopasowane do zgryzu pacjenta i dobiera żel wybielający o odpowiednim stężeniu. Dalszą część procesu wybielania wykonujemy w domu. Przez okres 7 do 14 dni na klika godzin nakładamy nakładki z żelem na zęby. Jeżeli po 14 dniach nie jesteśmy w pełni zadowoleni z efektu to wybielanie można przedłużyć. Efekty wybielania nakładkowego utrzymują się około roku, a dbając starannie o zęby nawet kilka lat.

Koszty procesu wybielania zębów

Cennik wybielania zębów różni się od poszczególnych gabinetów. Zakładając, że mamy zdrowe zęby orientacyjne koszty mogą wynieść:

* skaling naddziąseł – koszt ok. 60-80 zł za 1 łuk
* skaling poddziąseł – koszt ok. 150 zł
* piaskowanie zębów – koszt ok. 100-200 zł
* wygładzanie nierówności – koszt ok. 50-100 zł
* wybielanie lampą – koszt ok. 800-1500 zł
* wybielanie metodą nakładkową – koszt ok. 600-1200 zł

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?