Blizny

Blizny są to obszary tkanki włóknistej (zwłóknienia), które zastępują normalną skórę po urazie. Tak więc, blizna jest naturalną częścią procesu gojenia się organizmu. Z wyjątkiem bardzo niewielkich urazów, każdej ranie (na przykład po wypadku, chorobie czy zabiegu) będzie towarzyszyła mniejsza lub większa blizna zaś jej wygląd będzie zależał od wielu czynników takich jak rodzaj urazu (oparzenie, cięcie), lokalizacja rany, przebieg gojenia, ilości zastosowanych szwów, wiek osoby czy płeć.

blizny

Fazy gojenia się blizny

Wszystkie fazy gojenia blizny, rozwijają się w ciągu pierwszych 15 dni po uszkodzeniu. Blizna jest stadium końcowym i ostatecznym, które trwa 6-12 miesięcy. Okres przejściowy jest określany pojęciem “blizna żółta”. Jest to nieprzyjemna faza, kiedy blizna ma kolor czerwony jest twarda, nabrzmiała i bolesna. Do 2 miesiąca ustala się naciek zapalny, który nie ustępuje aż do 3 miesiąca. W tych warunkach nie jest możliwe ocenianie wyglądu estetycznego blizny przed upływem 6 miesięcy.

Jak wygląda prawidłowa blizna?

Prawidłowo zagojona blizna jest biała, gładka, sprężysta, niebolesna i cienka.

Typy blizn.

Blizny zwykłe – powstają na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych, na skutek przedłużonego czasu gojenia się rany. Ten rodzaj blizny kształtuje się nawet do 12 miesiąca od zdobycia urazu. W okresie tego czasu dochodzi do formowania się blizny, jej kształtu i barwy. Blizny tego typu są najmniej widoczne.

Bliznowiec (keloid) – rodzaj patologicznego gojenia się rany po urazie z przerwaniem jej ciągłości. Bliznowiec wyglądem przypomina grubą, zaokrągloną i nieregularnie skupioną tkankę bliznową, która rozszerza się poza obszar urazu początkowego. Tkanki bliznowca charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany.

Blizny zanikowe – to głównie małe, kształtem okrągłe blizny które leżą poniżej poziomu otaczającej je skóry. Blizny tego typu powstają, gdy proces gojenia rany jest zakłócony poprzez niewystarczającą produkcję włókien tkanki łącznej w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej.

Blizny przerosłe – blizny tego typu pojawiają się na skutek zaburzenia procesu gojenia, np. przez zakażenie rany. Te zmiany są twarde i szerokie, a jeśli pojawią się na miejscu zgięcia stawów, mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Blizny przerosłe są charakterystyczne u osób po poparzeniach. Cechują się tym, że bledną podczas ucisku, by po chwili wrócić do stanu wyjściowego.

Jakie są sposoby usuwania blizn?

Mimo, że blizn nie da się całkowicie usunąć, ich wygląd można polepszyć w pewnym stopniu. Sposoby którymi można pomniejszyć widoczność blizn obejmują:

Stosowanie kremów, maści i żelów – środki takie mogą być stosowane do leczenia skóry z uszkodzeniami powstającymi na skutek cięcia, przerwania ciągłości skóry. Jeśli istnieje ryzyko pojawienia się blizny po zabiegu, zazwyczaj lekarz poleca preparat, który wspomaga proces gojenia się skóry i zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn.

Sterydy lub leki antyhistaminowe – mają za zadanie usuwanie stanu zapalnego i pomagają w regeneracji skóry.

Chirurgiczne usuwanie blizn – chirurg może zalecić chirurgiczne usunięcie blizn. Metod można wymienić sporo – przeszczepy skóry, chirurgia laserowa, wycięcia, dermabrazja.

Zastrzyki steroidowe – zabieg taki pomaga usuwać zmiany na skórze, metoda może być używana samodzielnie lub w połączeniu z innymi sposobami. Czasami stosuje się również zastrzyki z kolagenu, które zapewniają wypełnienie dla blizn, jednak nie jest to rozwiązanie trwałe.

Blizny stanowić mogą problemy nie tylko natury estetycznej, lecz także zdrowotnej, wywoływać mogą one swędzenie, ucisk, ból czy powodować przykurcze. Pomimo, że większość blizn nie wymaga konsultacji z lekarzem i leczenia, bywają takie blizny które nie goją się prawidłowo, jeśli jednak blizny nie wywołują u ciebie niepożądanych objawów można z nimi żyć bez przeszkód.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?