Botoks czyli Toksyna Botulinowa jako „Wygaszacz” Zmarszczek

Od kiedy odkryto lecznicze właściwości toksyny botulinowej, znajduje ona (jak mało który lek) szerokie zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach medycyny. Od wielu lat używa się jej w leczeniu niektórych schorzeń układu nerwowego. Zastrzyk toksyny botulinowej może pomóc przy kręczu karku, spastyczności mięśni i różnych zaburzeniach ruchowych. Duże sukcesy osiągnięto, stosując ten lek w kurczu powiek, natomiast w okulistyce dzięki toksynie botulinowej można leczyć różne wady wzroku. Dzięki temu, że rozluźnia nadmiernie aktywne mięśnie twarzy, to znajduje ona szerokie zastosowanie szczególnie w kosmetycznym zwalczaniu zmarszczek.

botoks

Sposób działania

Od lat 90-tych botoks z powodzeniem wykorzystuje się w medycynie estetycznej. Stosuje się ją w bardzo małych ilościach, dzięki temu zabiegi są bezpieczne i charakteryzują się małym odsetkiem powikłań. Toksyna botulinowa jest substancją czynną, uzyskiwaną z bakterii Clostridium Botulinum. Działa w miejscu przekazania informacji między nerwami a mięśniami. Tutaj hamuje przekazywanie bodźców nerwowych i doprowadza do zwiotczenia mięśni na jakiś czas. Substancja czynna jest wchłaniana przez komórkę nerwową i dokonuje rozszczepienia białek nieodzownych do uwalniania ważnego mediatora-acetylocholiny. Nowoczesna wiedza
medyczna pozwoliła wykorzystać mechanizm działania trucizny w sposób celowy i kontrolowany.

Toksyna botulinowa jako „wygaszacz” zmarszczek

Wiele zmarszczek twarzy powstaje w wyniku nadmiernej aktywności mięśni mimicznych, których często używamy nieświadomie. Takie zmarszczki można korygować zabiegami z użyciem toksyny botulinowej. W czasie tych zabiegów najmniejsze dawki substancji czynnej wstrzykiwane są w ściśle określone miejsca danego mięśnia i tam w następnych tygodniach powodują jego rozluźnienie. Zapobiega też powstawaniu nowych zmarszczek, dzięki botulinotoksynie można wygładzić takie zmarszczki jak:

– zmarszczki dynamiczne (mimiczne) na czole, u nasady nosa, wokół oczu
– zmarszczki szyi
– skorygować obniżone kąciki ust i dołki w brodzie

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej

Przed wykonaniem zabiegu lekarz dokładnie informuje pacjenta o jego przebiegu. Objaśnia działanie toksyny, omawia cel leczenia oraz powiadamia o ryzyku i działaniach niepożądanych. Ponadto lekarz pyta o przebieg dotychczasowego leczenia, aby wykluczyć możliwe przeciwwskazania do zabiegu. Następnie wskazuje alternatywne schematy postępowania, a na koniec prosi pacjenta o pisemną zgodę na zabieg.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej przeprowadzany jest ambulatoryjnie i zajmuje kilka minut .Miejsca , które ma objąć, schładza się i dezynfekuje. Za pomocą cienkich igieł o przekroju zewnętrznym wynoszącym jedynie 0,3mm wstrzykuje się substancję czynną w odpowiednich okolicach. Ukłucie jest ledwo wyczuwalne. Po zastrzyku miejsca wkłucia mogą ponownie zostać schłodzone, aby zapobiec opuchnięciu i powstaniu krwiaka. Często wykonuje się zdjęcia przed zabiegiem i po nim- w celu dokumentacji leczenia. Po zabiegu można opuścić klinikę lub gabinet i wykonywać bez ograniczeń zwykłe czynności.

Długość działania toksyny botulinowej

Pierwsze działanie tej substancji stwierdza się najwcześniej w czasie 2-3 dni po jej wstrzyknięciu. Widoczne rozluźnienie mięśni, a więc i wygładzenie zmarszczek, obserwuje się w czasie od około 3 do 10 dni. Po około 2 tygodniach osiągane jest maksimum działania, które utrzymuje się około 3 miesięcy. Po osłabnięciu działania toksyny można bez problemów powtórzyć zabieg. Często po ponownym zastosowaniu toksyny uzyskuje się dłuższe jej działanie.

Działania niepożądane

Zabiegi wykonywane przy użyciu toksyny botulinowej należą do wyjątkowo bezpiecznych. Jednakże w pojedynczych przypadkach, jak przy każdym zabiegu medycznym, mogą wystąpić powikłania. Zdarza się, że zastrzyk substancji czynnej pod skórę wywołuje przejściowy ból. Wkłucie igły może prowadzić do powstania małego obrzęku i krwiaków, które szybko jednak znikają. W miejscach wkłucia może rozwinąć się również infekcja. W nielicznych przypadkach po zabiegu odnotowano zmęczenie, suchość w jamie ustnej i ogólne samopoczucie wskazujące na stan chorobowy, jak w zakażeniu grypą.

Przeciwwskazania do wstrzykiwania

– określone schorzenia nerwów lub mięśni (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona)
– alergia na toksynę botulinową lub jej składnik
– stan zapalny skóry w miejscu, które ma objąć zabieg
– przyjmowanie określonych leków (np.przeciwkrzepliwych, niektórych antybiotyków)

Cena zabiegu

Cena jest zależna od liczby zmarszczek podlegających wygładzeniu, a także od zastosowanego leku i wymaganej jego ilości. Orientacyjne ceny w zależności od rozległości zabiegu i ośrodka wahają się w granicach 900-1500 zł. W przypadku pojedynczych lokalizacji koszt zabiegu to 400-600 zł.

1 Komentarz
  1. majka.ostr 4 lata temu

    Zabiegi z toksyną botulinową są bardzo przyjemne i wręcz praktycznie bezbolesne. Już po pierwszej wizycie u mnie było widać spore efekty. Ja jestem zadowolona.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?