Cellulit – Wszystko co powinnaś wiedzieć

Cellulit (ang. Cellulite) – kosmetyczny defekt skóry, czyli stwardnienie tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach i biodrach. Skóra w tych miejscach jest nieładna, gąbczasta, o charakterystycznych nierównomiernych zgrubieniach i bruzdach, oglądana pod szkłem powiększającym wyglądem przypomina skórkę pomarańczy, w niektórych przypadkach można ją także porównać do kwiatu kalafiora. Rozróżniamy dwa rodzaje cellulitu: wodny i lipidowy.

cellulit

Cellulit wodny – w każdym miesiącu życia, począwszy od okresu dojrzewania, w ciele kobiety odkłada się rezerwa wody i tłuszczów w tkankach, tak aby przygotować się do ewentualnej ciąży. Następuje wówczas przesunięcie wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Pod
koniec cyklu organizm pozbywa się tej „nadwyżki”, bardziej lub mniej skutecznie. Jeśli rytm hormonalny ulega zakłóceniu, to wówczas powstaje cellulit.

Cellulit lipidowy – zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej i poniżej w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe, pełniące rolę zbiorników energii. Komórki gromadzą cukier i kwasy tłuszczowe dostarczane przez krew, tworząc z nich związek, zwany trój glicerydem. Po pewnym czasie następuje rozpad tego związku. Jeśli proces rozpadu nie przebiega prawidłowo, to cukier i tłuszcze zaczynają się gromadzić w komórkach, a te automatycznie powiększają się tworząc grupy. Całe grupy komórek pęcznieją i na powierzchni skóry tworzą się guzki, określane potocznie jako „pomarańczowa skórka”. Ponadto są uciskane zakończenia nerwowe, dlatego przy ucisku można odczuwać ból.

Przyczyny powstawania Cellulitu

– zaburzenia układu trawiennego,
– niewłaściwa dieta,
– nieprawidłowe funkcjonowanie tzw.pompy mięśniowej i tkanki łącznej,
– zaburzenia układu nerwowego,
– zaburzenia układu krążenia,
– uwarunkowania genetyczne,
– zaburzenia hormonalne

Metody diagnozowania skóry wykorzystywane do wykrycia cellulitu

Możemy wyróżnić dwie metody: podstawowy test na cellulit i termografia.

Test podstawowy na cellulit polega na objęciu palcami środkowymi i kciukami obu rąk fragmentu skóry na udzie. Należy mocno, jakby szczypiąc, uciskać tkankę i wypychać ją do góry oraz obserwować , czy pojawiają się symptomy tzw. Pomarańczowej skórki. Dzięki temu testowi można wykryć początkowe stadium cellulitu. Zaletą tego testu jest to, że można go przeprowadzić zawsze i wszędzie a wynik jest dokładny i nie można go sfałszować.

Termografia jest metodą bardziej pracochłonną, ale niezwykle dokładną. Wykorzystuje się w niej różnice temperatur i polega na tym, że na tkankę, w miejscu gdzie przypuszczalnie występuje defekt, nakłada się specjalną folię. W folii tej znajdują się ciekłe kryształy, które podczas podgrzania zaczynają świecić różnymi kolorami. Do tego testu dobrano kryształy świecące w przedziale temperatury od 29*C do 31,5*C. Przy 29*C folia barwi się na kolor brązowy lub żółty, przy ok. 31,5*C na niebieski. Temperatury te odpowiadają przeciętnej temperaturze powierzchni ciała. W miejscu pojawienia się cellulitu tkanka jest nieco chłodniejsza, na powierzchni folii obserwuję się więc wyraziste, kolorowe obrazy miejsc dotknietych cellulitem (są one zabarwione na ciemno). Test ten jest tylko wtedy wykonany właściwie, gdy podczas badania skóra nie jest narażona na zmiany temperatury (ciepło-zimno).

Stadia powstawania cellulitu

Pierwsze stadium – oznaki choroby pojawiają się przeważnie na zewnętrznej stronie ud. Można je rozpoznać za pomocą testu podstawowego. Fałd skóry poddany testowi wykazuje małe zaciemnienie i lekkie nierówności. W pierwszym stadium cellulitu można go łatwo i szybko wyleczyć.

Drugie stadium – cellulit jest łatwo rozpoznawalny i dostrzegalny gołym okiem np. gdy siedzimy na twardym podłożu z rozluźnionymi mięśniami
oświetlonymi mocnym bocznym światłem.

Trzecie stadium – nierówności skóry widoczne są gołym okiem, bez względu na stan oświetlenia w pomieszczeniu i pozycję ciała.

Wszystkie etapy cellulitu wymagają odmiennego postępowania i odmiennej terapii. Dlatego też bardzo ważna jest obserwacja ciała, sprawdzanie czy stan skóry nie pogarsza się i na jakich częściach ciała pojawia się „pomaraoczowa skórka”. Może ona rozprzestrzenić się na całe ciało, co doprowadza do poważnego zagrożenia zdrowia. Początkowe stadium choroby obejmuje zewnętrzną stronę ud, następnie rozprzestrzenia się na wewnętrzną stronę ud, skórę pośladków, bioder, brzucha, biust, zewnętrzną stronę ramion, aż w końcu „atakuje” twarz.

Zapobieganie powstawania cellulitu

Aby nie dopuścić do powstawania cellulitu, należy wcześniej pomyśleć o zabiegach zapobiegawczych, czyli o profilaktyce. Jest ona najlepszą formą ochrony a, jednocześnie ma korzystny wpływ na ogólny stan organizmu. Do metod zapobiegawczych zalicza się:

Właściwa dieta – polega na przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2,5 litra płynów na dobę) i prawidłowym odżywianiu w którym
pożywienie powinno zawierać ok. 10% białek, 30% tłuszczów, 60% cukrów, witaminy, sole mineralne, błonnik. Polecane produkty do spożycia to chude mięsa wołowe, cielęce i drobiowe, chude gatunki ryb, chude sery, maślanka, proso, soja, świeże warzywa i owoce, świeże zioła, czosnek, cebula, chrzan.

Zdrowy tryb życia – czyli ruch. Siedzący tryb życia powoduje słabnięcie mięśni a pompa mięśniowa pracuje nieprawidłowo. Aby nie dopuścić do zakłóceń w pracy tzw. Pompy mięśniowej, należy systematycznie uprawiać ruch ( jogging, aerobik,pływanie, jazdę na rowerze, różne sporty i ćwiczenia gimnastyczne modelujące mięśnie brzucha, ud, bioder i ramion). Jeżeli tryb życia wyklucza uprawianie systematycznych ćwiczeń, powinno się dużo spacerować, chodzić po schodach, zamiast korzystać z windy.

Właściwa pielęgnacja ciała – podczas kąpieli zaleca się nacieranie ciała szorstką szczotką lub rękawicą z trawy morskiej. Stosowanie natrysków na przemian zimną i ciepłą wodą, zawsze kończonych zimną wodą. Dwa razy w tygodniu zaleca się wykonywanie delikatnego peelingu całego ciała. Stosowanie emulsji, kremów i żeli do pielęgnacji ciała, zawierających wyciągi z roślin leczniczych, takich jak: bluszcz, kasztanowiec, iglica włoska, mniszek lekarski, algi morskie. Jeżeli zabiegi zapobiegawcze nie wystarczają a cellulit zaczyna być dość widoczny, należy przystąpić do leczenia, które jest trudne, długotrwałe i wymaga dużo cierpliwości oraz systematyczności.

Metody zwalczania cellulitu

Metod na zwalczanie cellulitu jest bardzo dużo. Należy pamiętać, że bez odpowiedniej diety i ćwiczeń, metody te mogą być mniej skuteczne.

Drenaż limfatyczny – jest to specjalny masaż ręczny lub przy pomocy odpowiedniego aparatu. Zabieg ten poprawia krążenie krwi, likwiduje obrzęki oraz pomaga odprowadzid nadmiar wody z tkanek. Zalecania seria zabiegów to 10-20 co najmniej dwa razy w tygodniu. Cena jednego zabiegu to ok.50-120zł.

Body wrap – skórę smaruje się specjalnymi preparatami które pobudzają krążenie. Miejsca dotknięte cellulitem owija się w folię i przykrywa kocem elektrycznym.Taki zabieg przyspiesza spalanie tłuszczu i likwiduje obrzęki. Liczba potrzebnych zabiegów to 6-10. Cena jednego zabiegu to ok.100-250zł.

Endermologia — masaż specjalną głowicą z wałeczkami. W przestrzeni między wałeczkami powstaje na zmianę podciśnienie i nadciśnienie. Głowica zasysa skórę masując ją. Taki zabieg poprawia krążenie żylne i limfatyczne, wzmacnia włókna elastyny i kolagenu, zmniejsza cellulit. Liczba potrzebnych zabiegów to 10-15. Cena jednego zabiegu to ok.100-200zł.

Cellulipoliza – w tkankę tłuszczową wkuwane są dwie cienkie igły między którymi przepuszcza się prąd o niskiej częstotliwości. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia, zwiększa się przemiana materii i przepływ krwi. Liczba potrzebnych zabiegów to 5-10. Cena jednego zabiegu to ok. 100-120zł.

Mezoterapia – pod skórę wstrzykuje się mieszankę dwóch rodzajów substancji. Pierwsza substancja ( np. ekstrakt z nostrzyka, wyciąg z karczocha, rutyna) poprawia krążenie. Druga przyspiesza spalanie tłuszczu (np. karnityna, kofeina). Ilość zabiegów zależna jest od stanu zaawansowania cellulitu, zwykle zalecana ilośd to 4-8. Cena jednego zabiegu to ok.200-300zł.

Karboksyterapia – lekarz za pomocą specjalnego urządzenia wprowadza pod skórę dwutlenek węgla, co przyspiesza spalanie tłuszczu. Zabieg należy wykonywać około dwóch razy w tygodniu przez okres 6-8 tygodni. Cena orientacyjna to ok.150-300zł za jeden zabieg.

1 Komentarz
  1. Patrycja 6 lat temu

    Baaardzo długo się zmagałam z tym problemem, już myślałam, że nigdy się go nie pozbędę bo niby trochę traciłam na wadze, ćwiczyłam i nic. Podstawa to dobra dieta i u mnie wszystko ruszyło nie tylko schydłam ale i pozbyłam się cellulitu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?