Co powoduje nieświeży oddech?

Co powoduje cuchnący… nieświeży oddech, jakkolwiek to nazwiesz, to coś z czym walczy prawie każdy z nas. Co powoduje ten ponadczasowy problem i jak można walczyć z nieświeżym oddechem?

Przyczyny nieświeżego oddechu

Przykry zapach jest spowodowany przez bakterie w jamie ustnej, rozpad i gnicie resztek żywności, złą higienę jamy ustnej, zwłaszcza brakiem czyszczenia przestrzeni między zębami. Podczas fermentacji zostają wytworzone związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Nieświeży oddech może także wystąpić u ludzi, którzy mają różne infekcje, cukrzycę, niewydolność nerek lub nieprawidłową pracę wątroby. Suchość w ustach i palenie tytoniu również przyczyniają się do tego problemu. Nawet stres, zła dieta, chrapanie i zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na nasz oddech. Najczęściej przykry zapach powoduje nadmierny rozwój bakterii na języku, gdzie w tylnej jego części tworzy się tzw. biofilm. Aby wyeliminować nieświeży oddech, trzeba znaleźć źródło jego powstawania.

nieświeży-oddech

Zainfekowane dziąsła

Może to być jeden z najbardziej oczywistych powodów nieświeżego oddechu. Aby dziąsła wróciły do formy, używaj szczoteczki do zębów ze stymulatorem dziąseł oraz wyrób w sobie nawyk regularnego używania nici dentystycznej. Działanie takie zapewnia wyjątkową higienę jamy ustnej i zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł.

Brudne zęby

Najlepsze na pozbycie się bakterii w jamie ustnej jest częste szczotkowanie zębów. Do tego celu możesz używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej.

Zarazki na języku

Podczas czyszczenia zębów i dziąseł nie zapomnij o swoim języku. Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie gdy pokryty jest nalotem. Usuwanie bakterii z tyłu języka może ominąć długą drogę w walce z nieświeżym oddechem. Użyj do tego celu specjalnej skrobaczki do języka, która jest specjalnie przystosowana do czyszczenia powierzchni języka.

Bycie na czczo

Pomijanie posiłków może powodować nieprzyjemny oddech, ponieważ redukuje produkcję śliny potrzebnej do wypłukania bakterii z zębów, języka i dziąseł. Prowadzi do suchości w jamie ustnej, co może spowodować podwojenie problemów w połączeniu ze wzrostem ilości kwasu żołądkowego. Guma do żucia i pastylki do ssania mogą zwiększyć przepływ śliny. Między posiłkami znajdź czas na przekąski takie jak świeże owoce i warzywa.

Palenie

To, że palenie papierosów wpływa na nieświeży oddech wie chyba każdy. Tytoń powoduje suchość w ustach i sprawia, że zmniejsza się ilość śliny, która wypłukuje bakterie w jamie ustnej.

Nadużywanie płynu do płukania zębów

To może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale w rzeczywistości przy zbyt dużej ilości płynu do płukania ust problem nieświeżego oddechu może się pogorszyć, ponieważ drażni tkanki przyzębia. Spróbuj naturalnej płukanki z wody i kilku kropel olejku z mięty pieprzowej.

Wskazówki dotyczące zwalczania nieświeżego oddechu:

1. Płucz usta herbatą. Według badań stwierdzono, że płukanie jamy ustnej czarną herbatą hamuje rozwój bakterii w płytce nazębnej oraz zmniejsza produkcję kwasów, które powodują próchnicę.
2. Jeśli cierpisz na suchość w ustach, spróbuj possać kawałek cukierka bez cukru lub żuć gumę bez cukru, aby stymulować wydzielanie śliny. Również zwiększ spożycie wody.
3. Czyść swój język. Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą narastać między kubkami smakowymi i fałdach języka,użyj skrobaczki do języka.
4. Rzuć palenie. Palenie papierosów sprzyja rozwojowi bakterii, przyczyniających się do przykrego zapachu.
5. Oczyść protezy. Częściowe lub całkowite protezy mogą pochłaniać zapachy. Należy używać pasty lub roztworu do czyszczenia protez.

2 komentarze
  1. patrycjaszymik 5 lat temu

    Wydaje mi się, że warto w pierwszej kolejności wybrać się do dobrego dentysty, które sprawdzi, czy powodem nieświeżego oddechu nie są zmiany pochodzące od zębów czy dziąseł. No i oczywiście trzeba regularnie dbać o zęby

  2. iksiak 4 lata temu

    Trzeba nie tylko dbać ale też używać dobrej pasty. Ja kiedyś używałam takiej sobie i miałam dość nieświeży oddech

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?