Co się Dzieje ze Skórą w Podeszłym Wieku?

Skóra jest organem stanowiącym zewnętrzną osłonę naszego ciała. Spełnia one wiele funkcji, przede wszystkim oddziela wnętrze organizmu od środowiska zewnętrznego przez całe nasze życie. Wraz z wiekiem ten największy narząd człowieka ulega stopniowemu osłabieniu, zwiększa się także skłonność do rozprzestrzeniania się różnych chorób, w tym zmian rozrostowych.

kobieta-w-podeszłym-wieku

Prawie wszystkie zmiany w skórze w podeszłym wieku uwarunkowane są zanikiem jej struktur. W skórze ubywa komórek i włókien, skóra cieńczeje, gruczoły łojowe i potowe zmniejszają się i produkują mniej wydzieliny, przez co skóra staje się szorstka, sucha, mniej sprężysta i wytrzymała, blada, wiotka i pomarszczona. Włosy stają się cieńsze i mniej liczne.

Poza zmarszczkami wraz z wiekiem w skórze pojawiają się jeszcze inne zmiany. Plamy starcze są to plamy barwnikowe, umiejscowione głównie na grzbietowej powierzchni rąk i na twarzy. Brodawki łojotokowe są to nieładne brodawkowate brązowe lub czarne wyniosłości skóry, zwłaszcza na tułowiu. Rogowacenie starcze są to szorstkie nawarstwienia hiperkeratotyczne, głównie w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, na twarzy i powierzchni grzbietowej rąk. Rogowacenie starcze jest stanem przedrakowym. Na jego podłożu może rozwinąć się rak skóry i dlatego wymaga leczenia. Erythrosis interfollicularis colli są to zaczerwienienia w obrębie skóry szyi zwłaszcza na jej bocznych powierzchniach, które uwarunkowane są rozszerzeniem naczyń krwionośnych wokół mieszków włosowych (porów).

Szorstkie miejsca na skórze, zwłaszcza twarzy, mogą być nie tylko defektem na urodzie, lecz rogowaceniem starczym (słonecznym) – Keratosis senilis (Actnica), które jest stanem przednowotworowym. Taką zmianę należy pokazać dermatologowi.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?