11 Faktów i Mitów na Temat Picia Kawy

Dla niektórych osób spożywanie kawy o poranku to już niemal rytuał. Delektowanie się małą czarną z rana może wydawać się dla nas nieco kłopotliwe ze względu na otaczające nas błędne informacje na temat szkodliwych jej właściwości. Niezależnie od tego, czy pijesz dziennie kilka kaw czy spożywasz ją sporadycznie warto przyglądnąć się bliżej faktom i mitom kawowym.

Filiżanka kawy mielonej

Kawa uzależnia

Osoby rozpoczynające dzień od filiżanki kawy mogą odczuwać bóle głowy, zdenerwowanie, gdy jej nie wypiją. Kofeina bowiem silnie stymuluje nasz układ nerwowy.

Poprawia pamięć

Umiarkowanie spożycie kawy poprawia pamięć krótką i zdolności poznawcze, poprawia też nastrój. Picie większej ilości kawy powoduje z czasem przyzwyczajenie organizmu i jej pobudzające działanie słabnie. Jednocześnie coraz więcej danych wspiera hipotezę, że picie kawy pomaga w zachowaniu prawidłowych funkcji poznawczych w starszym wieku.

Przyspiesza perystaltykę jelit

Filiżanka kawy działa bardzo łagodnie i delikatnie pobudzając jelita do pracy. W środkach odchudzających stężenie kofeiny jest znacznie większe, dlatego preparaty te przyspieszają spalanie tłuszczu, usuwanie wody i toksyn z organizmu.

Przyspiesza działanie leków przeciwbólowych

Kofeina dodawana jest do wielu środków przeciwbólowych, ze względu na to, że przyspiesza i wzmacnia działanie tych preparatów.

Filiżanka kawy sprawi, że staniesz się trzeźwy

Krótka odpowiedź brzmi nie. Kofeina zawarta w kawie może sprawić, że osoba nietrzeźwa będzie bardzie czujna, lecz kawa nie odwróci negatywnych skutków spożycia alkoholu. Ten mit jest właściwie bardzo groźny, ponieważ wiele osób myśli, że spożywanie kawy po wypiciu alkoholu spowoduje, że osoba stanie się zdolna do działania w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, takich jak np. jazda samochodem.

Kawa chroni przed różnymi chorobami

Naukowcy twierdzą, że picie kawy może chronić przed cukrzycą typu II, chorobą Parkinsona oraz chorobami wątroby (m.in. marskością wątroby). Korzystny wpływ ma picie kawy z kofeiną jak i bezkofeinową. Mamy też coraz więcej naukowych doniesień, że umiarkowane picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątroby (o 40%) oraz czerniaka (o 25%).

Kawa dobrze gasi pragnienie

Niestety, nie tylko nie gasi pragnienia, ale przyspiesza wydalanie wody z organizmu, dlatego oprócz kawy należy wypijać co dzień co najmniej 1,5 litra wody.

Kawa wypłukuje wapń z organizmu

Naukowcy twierdzą jednak, że trzeba by wypijać hektolitry kawy, by w organizmie doszło do niedoboru tego minerału z powodu picia małej czarnej. Osoby pijące 3-4 filiżanki dziennie nie powinny więc obawiać się osteoporozy, jeśli ich dieta zawiera produkty bogate w wapń.

Kawa ma dużo antyoksydantów

Owszem, ale chodzi głównie o nieprażone ziarna kawy, które nie są tak aromatyczne jak prażone. Wyciąg z ziaren zielonej kawy znajdziemy w suplementach diety, które mają sprzyjać utrzymaniu prawidłowej wagi oraz odchudzaniu i ograniczeniu łaknienia. W aptekach jest ich bardzo dużo i dlatego zawsze trzeba sprawdzać, ile tak naprawdę jest w nich zielonej kawy.

Im więcej kawy pijemy, tym się lepiej czujemy

Wypicie dużej ilości kawy może się objawić nerwowością, bólem brzucha, co skutecznie zniechęca przed jej nadużywaniem. Przedawkowanie kofeiny (powyżej 0,5 g) jest możliwe, jeśli pijemy np. napoje energetyzujące, colę, zażywamy preparaty odchudzające czy przeciwbólowe z kofeiną.

Najwięcej kofeiny jest w kawie

W filiżance espresso może być ok. 100 mg, a w filiżance herbaty dwa razy mniej. Ale w suplementach diety, np. na odchudzanie, dostępnych w aptekach jest jej więcej: jedna tabletka może zawierać nawet 200 mg.

2 komentarze
  1. missy_el97 5 lat temu

    Jeśli chcecie, żeby wasza poranna kawa smakowała jeszcze lepiej to bardzo polecam zamawianie dobrego mleka 🙂

  2. dietetyk 3 lata temu

    Kawa z mlekiem to jak piwo z sokiem czyli popsute:-)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?