Paznokcie, co mówią o twoim zdrowiu?

Czy wiesz, że twoje paznokcie mogą zdradzać informacje na temat twojego ogólnego stanu zdrowia? Odrobina bieli, różowawy odcień lub jakieś falowanie lub guzy mogą być oznaką choroby w ciele. Problemy z wątrobą, płucami czy sercem mogą nieść zmiany na twoich paznokciach.

Wiele nieprawidłowości paznokci jest nieszkodliwych i nie każdy z białymi paznokciami ma zapalenie wątroby, ale jeśli martwisz się wyglądem paznokci, skontaktuj się z lekarzem lub dermatologiem. Jakie tajemnice mogą ujawnić twoje paznokcie?

1. Blade paznokcie

Bardzo blade paznokcie mogą czasem być oznaką poważnej choroby, takiej jak: niedokrwistość, zastoinowa niewydolność serca, choroba wątroby, niedożywienie

2. Białe paznokcie

Jeśli paznokcie są głównie białe z ciemniejszymi obrzeżami, może to wskazywać na problemy z wątrobą, takie jak np. zapalenie wątroby.

3. Żółte paznokcie

Jedną z najczęstszych przyczyn posiadania żółtych paznokci jest infekcja grzybicza. Gdy infekcja nasila się, łożysko paznokcia może się cofnąć, a paznokcie mogą się pogrubić i w konsekwencji rozpaść. W rzadkich przypadkach żółte paznokcie mogą wskazywać na poważniejszy stan, taki jak ciężka choroba tarczycy, choroba płuc, cukrzyca lub łuszczyca.

4. Niebieskawe paznokcie

Paznokcie o niebieskawym odcieniu mogą oznaczać, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Może to wskazywać na problem z płucami, taki jak rozedma płuc. Niektóre problemy z sercem mogą być związane z niebieskawymi paznokciami.

5. Faliste paznokcie

Jeśli powierzchnia paznokcia jest pofałdowana/falista, może to być wczesny objaw łuszczycy lub zapalenia stawów.

6. Pęknięte lub podzielone paznokcie

Łamliwe, suche paznokcie, które często pękają, są związane z chorobą tarczycy. Pękanie lub rozszczepianie w połączeniu z żółtawym odcieniem jest bardziej przypisywane do infekcji grzybiczej paznokcia.

7. Obgryzione paznokcie

Obgryzanie paznokci może być niczym więcej niż nawykiem, ale w niektórych przypadkach jest oznaką trwałego niepokoju i podwyższonego stresu, który Ci towarzyszy. Obgryzanie lub zrywanie paznokci może być również związane z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

© 2022 estetyka.net wszelkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając loginu i hasła

lub    

Zapomniałeś hasło?